Ogród biocenotyczny zwany również naturalnym, dzikim, naturalistycznym lub ekologicznym to miejsce, w którym naturze pozwala się rządzić własnymi prawami.  Jest samowystarczalny i doskonale sobie radzi bez zbytniej ingerencji człowieka. Taki stan można jednak osiągnąć tylko wtedy,  gdy ogród naturalny zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany. W przeciwnym razie bliżej mu będzie do „dzikich chaszczy” typowych dla zbiorowisk ruderalnych niż funkcjonującego w równowadze naturalnego ekosystemu.

 

Posiadamy duże doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu różnych rodzajów ogrodów naturalnych. Możemy również wykonać naturalne stawy i sadzawki, strumyki wodne czy stawy kąpielowe, które doskonale komponują się z dzikimi ogrodami naturalnymi i korzystnie wpływają na ich mikroklimat. Świadczymy także usługi pielęgnacyjne z wykorzystaniem naszych preparatów ekologicznych, aby ogrody biocenotyczne pięknie prezentowały się o każdej porze roku.

Ogród naturalny a ogród tradycyjny

Ideą ogrodów biocenotycznych jest  stworzenie siedliska, w którym wszystkie organizmy (roślinne i zwierzęce – biocenoza) pozostają w stanie dynamicznej równowagi. Szkodniki zwalczane są przez swoich naturalnych wrogów.  Zgodnie z podejściem ekologicznym, w ogrodach naturalnych unika się stosowania nawozów i środków chemicznych. W sposób przemyślany dobiera się materiały i roślinność, specjalną rolę odgrywają wysiewy, człowiek rozpoczyna jedynie pewne procesy i daje w większym znaczeniu wolną rękę naturze. Ciągły nadzór i mnogość zabiegów pielęgnacyjnych to domena ogrodów tradycyjnych.  Człowiek staje się tu kluczowym ogniwem – mebluje przestrzeń, sadzi, przesadza, przycina, usuwa przypadkowe rośliny, kosi trawniki i używa środków chemicznych, aby ujarzmić naturę w celu osiągnięcia zamierzonego efektu wizualnego.

Co zapewniamy w ramach oferty ogrodów naturalnych ?

Kompleksowo wykonujemy różne rodzaje i typy ogrodów ekologicznych, zarówno dzikie i naturalistyczne jak i bardziej formalne o kształtach geometrycznych. Każdy ogród biocenotyczny tworzymy, biorąc pod uwagę naturalne możliwości terenu i jego potencjał a także indywidualne wymagania inwestora. W projekcie możemy uwzględnić i wykonać dodatkowe elementy, które doskonale komponują się z dzikimi ogrodami naturalnymi i korzystnie wpływają na ich mikroklimat, jak np.:

  • naturalne stawy i sadzawki
  • strumyki wodne
  • stawy kąpielowe

Dlaczego dziki ogród naturalny?

Powodów, dla których warto zdecydować się na ekologiczny ogród naturalny jest co najmniej kilka:

Więcej czasu na odpoczynek – ogrody biocenotyczne nie wymagają takiej pielęgnacji jak ogrody tradycyjne;
Dziki ogród może być włączony w funkcjonalny element gospodarstwa domowego;
Niższe koszty założenia i utrzymania w porównaniu do ogrodu tradycyjnego;
Zmniejszamy piknikową eksploatację środowiska i go nie dewastujemy, tworzymy biotop wyspowy;
Obcowanie z nieskrępowaną naturą przez cały rok.

Ponadto ogrody naturalne stanowią istotny krok w kierunku ekologicznych zasad gospodarowania przestrzenią zieloną, która należy do najcenniejszych zasobów naszej planety. Dysponujemy doświadczonymi ekspertami w tej dziedzinie, dzięki czemu możemy doradzić w wyborze najbardziej opłacalnych rozwiązań, dostosowanych do oczekiwań inwestora i możliwości danego terenu.

 

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące projektów i budowy ogrodów naturalnych. Zapraszamy do kontaktu.