Wiosna w oczku wodnym. Rozruch po zimie i przygotowanie do sezonu
Aby oczko wodne czy staw mogły w pełni zaprezentować swoje piękno wiosną i latem, najlepiej przystąpić do prac pielęgnacyjnych zaraz po zimie. Jeżeli woda osiągnęła już temperaturę 8-10°C to znak, że można zaczynać na dobre!
Szczególnej uwagi wymagają zbiorniki wodne małe i płytkie, ponieważ im mniejszy jest staw, tym trudniej uzyskać w nim stan równowagi biologicznej. Część z prac pielęgnacyjnych najlepiej przeprowadzić jeszcze przed nastaniem okresu wegetacji. W pierwszej kolejności zaraz po zejściu lodu należy wyłowić ze zbiornika ewentualne martwe zwierzęta (ryby, żaby, itp.), które nie przetrwały zimy. Wraz ze wzrostem temperatury ich rozkład będzie następować bardzo szybko, co doprowadzi w krótkim czasie do zatrucia wody. Przygotowując oczko wodne czy staw do sezonu, warto mieć na uwadze kilka najważniejszych kwestii.
Sprawdzenie i ewentualna poprawa hydroizolacji
Czy zbiornik jest szczelny i wszystko jest na swoim miejscu? Przede wszystkim należy sprawdzić stan hydroizolacji, poprawić poobsuwane kamienie i żwir oraz zaporę kapilarną. Zamarzająca i odmarzająca woda mogła doprowadzić do przemieszczenia się żwiru i kamieni oraz innych elementów dekoracyjnych. Warto również upewnić się czy folia uszczelniająca nieckę stawu jest dobrze zamaskowana, a jej fragmenty nie wystają ponad z lustro wody lub ponad ziemię otaczającą zbiornik. Zimą folia często wypiętrza się pod wpływem zmiany objętości wody. Mróz, ale również osiadanie terenu stają się także przyczyną pęknięć zbiorników, zarówno wykonanych z tworzywa sztucznego jak i z betonu. Pęknięcia mogą być mało widoczne i przypominać rysy, dlatego nieckę należy obejrzeć bardzo dokładnie – nawet przez takie „rysy” woda będzie przedostawać się do gruntu. Po uszczelnieniu zbiornika warto sprawdzić, czy został on właściwie osadzony w ziemi, aby zmniejszyć ryzyko pęknięć w przyszłości. Uszkodzeniu mogła również ulec wykładzina elastyczna, służąca do wykładania oczek wodnych. Każde przedziurawienie lub pęknięcie powinno być osuszone (po obniżeniu poziomu wody), wyczyszczone, a następnie zaklejone specjalna łatą. W przypadku, gdy wykładzina jest mocno zużyta i powstało w niej zbyt wiele pęknięć, należy wymienić ją na nową.